а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поварди

повардат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Варди кратко.
Англиски: watch Албански: ruaj, kujdesem
Примери:
Јас ќе го повардам месото додека се вари!
2. (се поварди) Внимава на себе.
Албански: ruhem, kujdesem
FlexiMac
 менување на македонски глаголи