а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повампири

(се) повампират; повампирил; повампирен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 51380
1. Стане вампир.
Англиски: become vampire Албански: vampirizoj
Примери:
Го памтиш анџијата Тале, тој во црква ич не одеше, летото 1844 умре и се повампири а сега живите се вампири и сеништа!
2. Нешто негативно одново се појави.
Англиски: resuscitate Албански: vempirizohet, ringjallet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Фашизмот одново се повампири.
Зимата се повампири!