а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повали

повалат
Вид збор: Глагол, свршен
1. легне, кутне
Албански: shtri, rrëzoj
2. (се повалат) се навали, се спружи, се наведна
Албански: mbështetem
FlexiMac
 менување на македонски глаголи