а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

побутне

побутнат
Вид збор: Глагол, свршен
бутне малку, турне
Англиски: push
Примери:
Побутни го автомобилот!
Изведенки
побутнува несв.
побутнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи