а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

побуна

мн. побуни
Вид збор: Именка, женски род
бунт
Англиски: revolt
Примери:
Побуната на масите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи