а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

побудува

побудуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
побуди
Примери:
Благодатта му помага на човекот да ја сознае својата грешност, го побудува на покајание и повикува на спасение.
Изведенки
побудување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи