а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

побуди

побудат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Поттикне кон нешто (дејство, постапка).
Англиски: stimulate Албански: stimuloj
Примери:
Темава ме побуди да ви се обратам со одговор.
2. предизвика, створи
Англиски: create Албански: shkaktoj, krijoj
Примери:
Побуди силни емоции.
Неговата изложба побуди голем интерес.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи