а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

побуда

мн. побуди
Вид збор: Именка, женски род
1. Поттик или мотив за дејствување.
Англиски: motif Албански: shkak. motiv
Примери:
Им помогнал од хуманитарни побуди.
Убиство од благородни побуди!
2. Иницирање на активност со додавање на енергија.
Англиски: excitement Албански: eksitim
Употреба: Технологија
Примери:
Побуда од идеален струен извор.
Побуда од идеален напонски извор.
тиристорски побудни кола
FlexiMac
 менување на македонски глаголи