а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

побудали

пубудалат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стане будала.
Англиски: get crazy Турски: budala Албански: zbudallis, marros
Примери:
Се побудалив од сиромаштија.
2. Добива силни чуваства.
Албански: çmendem
Примери:
Сопругот и јас сме побудалени за деца.
3. Направи некого будала.
Албански: budallis
Примери:
Ќе ги побудалете луѓево!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи