а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

побугари

побугарат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи некого од друга националност да стане Бугарин.
Употреба: Политика
2. (се побугари) Стане Бугарин.
Употреба: Политика
3. Придаде на нешто бугарски карактер.
Изведенки
1. побугарува несв.
побугаруваат
2. побугарување ср.
(едн.) побугарувањето
Пример: отворена промоција за побугарување
FlexiMac
 менување на македонски глаголи