а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

побронзи

побронзат
Вид збор: Глагол, свршен
1. обложува со бронза
Англиски: brass
Употреба: Технологија
2. добие кафеава, бронзена боја
Англиски: brass
Изведенки
побронзува несв.
побронзуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи