а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

побрка

побркаат; побркал
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21238
1. измеша
Англиски: mix up Албански: përziej
Примери:
Си ги побркал клучевите.
2. згреши
Англиски: mistake Албански: gaboj
Примери:
побркана работа
3. Изгуби памет.
Англиски: loose mind Албански: humb mendjen
Употреба: Преносно значење
Примери:
Па, кој не би се побркал во таква беда и немаштија.
4. (се побрка) Се гони, се брка со некого кратко време.
Англиски: chase Албански: ndjek