а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

побратим

мн. побратими
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што се прогласува за брат со некого според определен обред (заедничко испивање вино, мешање крв и сл.).
Англиски: blood brother Албански: bëj vëllami
Примери:
Ги испија чашите со вино и станаа пробратими.
2. најблизок, верен пријател
Англиски: close friend Албански: shoku më i ngusht
Примери:
По смртта на Патрокл, срдечниот пријател и верен побратим на Ахил, Феник не го напуштил својот воспитаник.
3. Лице што врши извесни услуги за свадбени обичаи, близок другар на момчето при свадбата.
Англиски: best man Албански: shoku i dhëndërrit
Примери:
Младоженецот заедно со своите побратими ги пречекува музичарите.
Деверите или побратимите или братимите играат важна улога во свадбените обичаи.
4. Израз на блискост.
Латински: shoku më i ngusht Англиски: close friend
Примери:
Секој месец има нов побратим.
5. Обраќање кон непознато лице од исто место, од ист крај или како израз на блискост.
Примери:
Кај си тргнал вака, побратиме!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи