а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поборник

мн. поборници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што се бори за нешто.
Англиски: follower
Примери:
Поборник на идејата за општествени реформи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи