а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поболи

поболат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 22505
1. разболи
Англиски: make ill Албански: sëmurem
Примери:
Ми го поболи детето.
2. Боли кратко.
Англиски: hurt Албански: dhemb shkurt
Примери:
Ќе те поболи малку, па ќе помине.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК