а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

побие

побијат
Вид збор: Глагол, свршен
Докаже дека тврдењето не е точно.
Англиски: refute
Примери:
Аргументирано ги побие тврдењата на историчарите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи