а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

побеснет

побеснети
Вид збор: Придавка
(глаг. прид.) побесни
Англиски: enraged
Примери:
А таа, побеснета од добиените рани, со голема сила се фрлила врз него.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи