а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

побере

поберат
Вид збор: Глагол, свршен
Бере кратко.
Англиски: pick up
Примери:
Ќе ги поберам кулите и крстовите и ќе заминам на Југ да пеам селидби.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи