а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

побели

побелат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 8438
1. Стане бел.
Англиски: whiten Албански: zbradh
Примери:
Доаѓа снег, веќе падна во Словенија и Хрватска, а утре ќе ја побели и Србија.
2. Остаре, добие бела коса.
Англиски: get old Албански: zbardhem, plakem
Примери:
Косата на претседателот побеле само по 44 дена власт.
3. вароса
Англиски: whitewash Албански: zbradh, lyej me gëlqere
Примери:
Ја побеле старата куќа и стана како нова.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК