а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

победоносец

Вид збор: Именка, машки род
победоносци мн.; (црковно за Исус или за светци)
Примери:
собор на вечно живи и свети во Господа херои и победоносци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи