а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

победоносен

победоносниот
Вид збор: Придавка
1. Што носи победа.
Англиски: winning
Примери:
Напаѓачот на Работнички постигна победоносен гол во 90-тата минута за победа од 2-1.
2. чувство на победник
Англиски: winning
Примери:
Восхитено стана и го направи стандарниот победоносен настап со двете раце свиткани во лактот и кренати нагоре.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи