а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

победи

победат; победам; победил; (ќе) победел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 3175
1. Извојува победа во војна; порази непријател.
Англиски: win Албански: fitore
Примери:
Победивме во ослободителната борба.
2. Поуспешен од противникот во спортски натпревар.
Англиски: defeat
Примери:
Вардар ја победи Брегалница!
3. Покаже најдобри резултати.
Англиски: win
Примери:
Коалицијата победи на парламентарните избори.
Изведенки
1. победува несв.
победуваат
Пример: На крајот правдата секогаш победува.
2. победување ср.
глаг. им.