а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

победител

мн. победители
Вид збор: Именка, машки род
победник
Англиски: victor
Примери:
Овде ослето не претставува нас луѓето од незнабоштвото, на кое Христос седнува и отпочинува како победител, кој се нарече Цар на сета земја.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи