а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

победен

победени
Вид збор: Придавка
Тој што ја изгубил победата.
Англиски: defeated
Примери:
Осеќам дека уште сме приврзани од заедничката судбина на победени и навредени.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи