а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

побегнува

побегнуват
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 26550
бега
Англиски: run away
Примери:
Како сето време текстот да го демнат солзи, но приказната најчесто му побегнува на плачот. [извор]