а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

побегне

побегнат; побегни, побегнете; побегнав, побегнаа; побегнал; (ќе) побегнев, (ќе) побегнеа; (ќе) побегнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 2097
1. избега
Англиски: escape Албански: ik
Примери:
Ништо не може да ми побегне.
На вакво време и волкот да го врзеш, ќе скине и ќе побегне.
2. отиде, слизне
Англиски: slide Албански: ik
Примери:
Едно-две, и туку ќе ми побегне погледот кон него.