а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

побања

побањаат
Вид збор: Глагол, свршен
Бања за кратко време.
Англиски: bathe
Примери:
Го побања бебето.