а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

побарување

мн. побарувања
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 4625
1. поставено барање
Англиски: request Албански: kërkesë
Примери:
побарување за дозвола
2. Предуслов, нешто што треба да се исполни.
Англиски: requirement Албански: kërkesë
Примери:
дизајнерски побарувања
3. Долг што треба да се наплати.
Англиски: debt Албански: borxh, huazim
Употреба: Економија
Примери:
парично побарување
4. побарувачка
Англиски: demand, claim Албански: kërkesë
Употреба: Економија