а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

побарувачка

мн. побарувачки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13824
Пазарна врска од купувачите кон продавачите на добра или услуги.
Англиски: demand Албански: kërkesë
Употреба: Економија
Примери:
Моделот на понудата и побарувачката ја одредува количината и цената продадена на пазарот.
Намалување на кредитната побарувачка