а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

побае

побаат
Вид збор: Глагол, свршен
Бае малку, бае кратко.
Англиски: exorcise
Примери:
Ќе му побае, па ќе му свршат болките.