а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поајдукува

поајдукуваат
Вид збор: Глагол, свршен
Помине некое време како ајдук.
Употреба: Историја
Примери:
Поајдукуваа малку по селата и си се прибраа дома.