а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поарчи

поарчат; поарчил; поарчен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 13531
потроши, изарчи
Англиски: spend Турски: harcamak
Употреба: Разговорно
Примери:
Ги поарчи парите и сега му недостигаат да направи свадба.
За девет месеци се поарчени повеќе пари отколку што ни е долга чергата.
Изведенки
1. поарчува несв.
поарчуват
2. поарчување ср.
глаг. им.