а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поаби

поабат
Вид збор: Глагол, свршен
се потроши, се истроши
Англиски: wear out
Примери:
(разг.) се поаби
Изведенки
поабува несв.
поабуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи