а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пневматски

пневматскиот
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на воздух.
Англиски: pneumatic
Употреба: Технологија
2. Што е исполнет со воздух, што дејствува, содржи или функционира на компримиран воздух.
Англиски: pneumatic
Употреба: Технологија
Примери:
Пневматска пумпа.
Пневматска цевка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи