а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пневматик

мн. пневматици
Вид збор: Именка, машки род
Гумено тркало на возило, авион надуено со воздух.
Англиски: pneumatic
Употреба: Технологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи