а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плусквамперфект

Вид збор: Именка, машки род
Сложено глаголско време кое означува дејство што се случило пред некое друго дејство во минатото; одамна минато време; предминато време.
Англиски: past perfect
Употреба: Граматика
Примери:
Кога ги побаравме, тие веќе беа излегле од дома.
Јас веќе бев отишол.