а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плускавица

мн. плускавици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 21655
плуска
Англиски: blister
Употреба: Медицина
Примери:
Раката му е сета плускавици.