а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плускавец

мн. плускавци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18058
1. плуска, плускавица
Англиски: blister Албански: fluskë
Употреба: Медицина
2. (обично мн.) пуканка, пуканица
Англиски: popcorn Албански: kokoshka
Употреба: Гастрономија