а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плунка

мн. плунки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4945
1. Продукт на плунковите жлезди во устата.
Англиски: spittle Албански: pështymë
Употреба: Медицина
Примери:
Си ја голтна плунката.
2. Тоа што се исфрла од устата со плукање.
Англиски: phlegm Албански: pështymë, gëlbazë
Употреба: Медицина
Примери:
Измети ги ова плункиве.
Изрази
(посл.) Кој плука наугоре, на него паѓаат плунките.
(разг.) Со плунки го удавија - многу го навредија.