а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плукне

плукнат; плукни, плукнете; плукнав, плукнаа; плукнал; (ќе) плукнев, (ќе) плукнеа; (ќе) плукнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 4909
Исфрли од уста плунка или нешто друго.
Англиски: spit
Примери:
Му плукнал в лице.
Сега плукни го запчето.
(разг.) Сега му ја плукнавме.
Изрази
(посл.) Кај си плукнал, не лижи.
Си плукна во рацете - се зафати сериозно со некоја работа.
Ќе ми плукнеш под пенџере - ништо не ми можеш.
Плуки си во пазува - желба да не се случи нешто лошо.