а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плочка

мн. плочки
Вид збор: Именка, женски род
1. плоча
Англиски: panel Албански: pllakë
Употреба: Деминутив
2. Керамичка плоча за на ѕид или под.
Англиски: tile Албански: pllakë
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Плочки во кујна и бања.
3. Вид детска игра со плочесто камче или ќерамитче кое се преместува со едната нога од поле во поле.
Англиски: hopscotch
Изрази
(мед.) Крвни плочки - вид крвни клетки (тромбоцити) што имаат важна улога во запирањето на крвавењето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи