а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плочест

плочестиот
Вид збор: Придавка
1. Што има форма на плоча.
Англиски: flat
Примери:
плочест камен
2. Што се дели на плочи.
Примери:
плочеста земја
3. Покриен со плочи.
Примери:
плочест покрив
FlexiMac
 менување на македонски глаголи