а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плот

мн. плотови
Вид збор: Именка, машки род
Ограда од преплетени прачки, штици, жици.
Англиски: fence
Примери:
Еден плот не дели.
Изрази
(посл.) И ѕидот има уши, и плотот има очи.
Изведенки
плотче ср.
мн. плотчиња
дем. и хип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи