а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плот

(едн.) плотта
Вид збор: Именка, женски род
Човечкото тело во смисла на неговите надворешни физички својства и на сетилноста.
Англиски: body
Изрази
Плот од плотта - крвно, неразделно сродство.
Плот и крв (на нешто) - месо и крв на нешто, суштина на нешто.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи