а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плотун

мн. плотуни
Вид збор: Именка, машки род
Едновремена стрелба од неколку огнострелни орудија.
Англиски: volley
Употреба: Воен термин
Примери:
почесен плотун
Изведенки
плотунски прид.
плотунскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи