а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плотица

мн. плотици
Вид збор: Именка, женски род
Штици од кои се прави ограда.
Примери:
Ограда од штици плотици.
Чардак со пармаци од плотици од даб.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи