а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плоскат

плоскати
Вид збор: Придавка
1. Што е со рамна површина, што е без нерамности.
Англиски: flat
Примери:
плоскато лице, плоската глава, плоската нога
Порано луѓето мислеле дека земјата е плоската.
2. За предмет – што е широк, а не е дебел и страните му се рамни.
Англиски: flat
Примери:
плоскато шише, плоскато камче
FlexiMac
 менување на македонски глаголи