а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пломба

мн. пломби
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 52786
1. Парче олово со печат, фабричка марка - за на врата, за спакувана стока - како знак дека не може да се отвори без да се уништи тоа парче.
Англиски: seal Албански: plombë, vulë
Примери:
Вреќата имаше одгоре пломба.
2. Цврста маса за полнење на расипан заб.
Англиски: filling Албански: plombë, mbushje
Употреба: Медицина
Примери:
Златна пломба.