а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плима

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11750
1. Периодично повишување на нивото на водата во езерата, морињата и океаните предизвикано од привлечното дејство на Месечината.
Англиски: high tide Српски: плима Албански: baticë
Употреба: Географија , Дијалектен збор
2. Надигање на чувства и др.
Англиски: flood Албански: vërshim, rrëke
Употреба: Преносно значење