а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пливне

пливнат; пливни, пливнете; пливнав, пливнаа; пливнал; (ќе) пливнев, (ќе) пливнеа; (ќе) пливнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 20718
1. Почне да плива.
Англиски: swim Албански: notoj
2. Стане натопен во вода или во течност, е облеан.
Англиски: swim Албански: i lagur
Примери:
Јадењето пливна во зејтин.
3. Се појави во голем број.
Англиски: deluge Албански: vërsul
Примери:
Пливнала низ селото војска и полиција.
Изведенки
пливнува несв.
пливнуваат